آلودگی هوا

اوزون از کجا می‌آید؟

اتومبیلها ، کامیونها و ... ، یکی ازاصلی ترین منابع اوزون هستند. در سال 1986 ، مقدار حیرت انگیز 6.5میلیون تن هیدروکربنهای مختلف و 8.5 میلیون تن اکسیدهای نیتروژن توسطخودروهای موتوری وارد هوا شدند. نیروگاهها ، کارخانه‌های شیمیایی وپالایشگاههاینفتنیز سهم بزرگی در همین مساله دارند و نیمی از انتشارهیدروکربنها ونیتروژندر کشور آمریکا مربوط به آنهاست.

خطر مه دود

صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون ، خطریاست که هر 3 نفر از 5 نفر با آن روبرو هستند. اکثر مردم نمی‌دانند کهمه دود به غیر از انسان به سایر موجودات زنده هم آسیب می‌رساند. مهدود ازنی، مسئول صدمات زیاد به درختان کاج و نابودی محصولاتکشاورزی در بسیاری از مناطق کشاورزی است.

 

هوای آلوده چیست؟

هر ماده‌ای که وارد هوا شود ، خواص فیزیکی ،شیمیایی و زیستی آن را تغییر می‌دهد و به چنین هوای تغییر یافته ،هوای آلودهگویند.

 

عوامل آلوده کننده هوا

عوامل طبیعی:فوران‌های شدید آتشفشان ، وزش توفان ، بادهای شدید و ، گازها وذراتی را وارد هوا می‌کنند و سبب آلودگی آن می‌شوند.

فعالیت انسان:کارخانجات صنعتی ، کشاورزی ، شهرسازی ، وسایل گرمازا ، نیروگاهها ،وسایل نقلیه و ... ، از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

 

مواد آلوده کننده هوا

منوکسید کربن:گاز سمیمنوکسید کربن ، بطور عمده مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنهابنزین می‌باشد. این خودروها مقدار زیادی گازCOرا از طریق لولهاگزوز وارد هوا می‌کنند.

دی‌اکسید گوگرد:عمدتا مربوط بهنفتکوره (نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تاسیسات حرارت مرکزی وتولید نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکسیدهای نیتروژن دار:بطور عمده مربوط به نفت کوره ،گازوئیلو مقدار کمتری مربوطبه مصرف بنزین ونفتسفید است.

هیدروکربن‌هایسوخته نشده:عمدتا مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرفمی‌کنند. نفت کوره و گازوئیل در این مورد سهم کمتری دارند.

ذرات ریز معلق:بطور عمده ، از سوختن نفت کوره حاصلمی‌شود.

برمید سرب:در نتیجه مصرف بنزین در موتور اتومبیل‌ها حاصلمی‌شود.

سایر ترکیبات سربی:بنزین خودروها اغلب دارای ماده‌ای بهنامتترا اتیل سرباست که به منظور روان کردن کار سوپاپ‌ها وبه‌سوزی بنزین به آن اضافه می‌شود. اینمادههنگام سوختن بنزین ، باعث پراکنده شدن ذره‌های جامد و معلق ترکیباتسرب در هوا می‌شود که هم سمی‌اند و هم به صورت رسوب‌های جامد وارددستگاه تنفسی می‌شوند.

 

CFCها چه موادی هستند؟

CFC ها موادی هستند که صدها مصرفگوناگون دارند. زیرا آنها تقریبا غیر سمی و مقاوم در برابر شعله بوده ،براحتی تجزیه نمی‌شوند. به خاطر چنین پایداری ، آنها تا 150 سال باقیخواهند ماند. گازهای CFC به آرامی تا ارتفاعات 40 کیلومتری صعود کرده ودر آنجا تحت نیروی عظیم تشعشعات ماورای بنفش خورشید شکسته شده ،عنصرشیمیاییکلررا آزاد می‌کنند.

/ 1 نظر / 59 بازدید
سیروس علی پور

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار خوبی دارید.مطالب آموزنده و مفید هستند.آرزو می کنم در هدفتان موفق شوید. بنده محیط بان و طرفدار محیط زیست و حیات وحش هستم. انجمنی تحت عنوان دوستداران محیط زیست و حیات وحش تشکیل دادم ، از شما دعوت می کنم عضو این انجمن شوید.امیدوارم در آینده همکاری خوبی داشته باشیم.