مقاله وتحقیق
جدیدترین مقالات در مورد علوم مختلف

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

> آموزش برق خودرو

> آموزش مكانيك پژو 405

> راهنمای پرورش زنبور عسل

> آموزش زبان انگليسي در خواب

> آموزش پرورش قارچ

> آموزش ساخت جعبه كادويي

> مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون

> آموزش سفره آرايي و ميوه آرايي

> قلم قاری قرآن

> مجموعه آموزشی تعمیرات لپ تاپ

> آموزش شغل پرسود پرورش شترمرغ

کسب درآمد از طریق اینترنت از هفت راه متفاوت بدون نیاز به تجربه وتخصص
نویسنده: امیر - ۱۳۸٩/٩/٢٤

حضرت خدیجه سلام الله علیها یکی از چهار زن کامل دنیا، اولین و بهترین همسر رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم و مادر فاطمه زهرا و طاهر است.
کنیه او «ام هند» است و قبل از رسول خدا دو شوهر به نام‌های «عتیق بن عائذ» و «عمرو الکندی» داشت و از آنها فرزندانی به دنیا آورده بود.


جریان خواستگاری و ازدواج رسول خدا صلّی الله علیه وآله و سلّم با خدیجه خواندنی و مفصّل است. خدیجه به رسول خدا گفت:
من برای شما زنی را در نظر گرفته‌ام.
رسول خدا فرمود:«او کیست؟
خدیجه عرض کرد:« او کنیز شما خدیجه است.
خدیجه که یکی از ثروتمندان عرب به شمار می آمد و نوشته اند هشتاد هزار شتر و پول های فراوانی در دست افراد مختلف برای تجارت داشت، وقتی می خواست با رسول خدا ازدواج کند، گفت:به خدا قسم ای محمـد، اگر مال تو کم است، مال من زیاد است. کسی که خودش را در اختیار تو می‌گذارد، چگونه مالش را در اختیارت نگذارد؟! من با تمام اموال و کنیزانم در اختیار توام.

خدیجه بعد از ازدواج با رسول خدا به عمویش، ورقه، فرمود:
این اموال مرا بگیر و نزد محمـد ببر و به او بگو من تمام اموال و بردگان و آنچه را در اختیار من است به او هدیه می‌کنم.ورقه این خبر را در بین زمزم و مقام ابراهیم با صدای بلند به گوش همه مردم رسانید و آنها را شاهد گرفت.

در جریان کناره گیری رسول خدا از خدیجه قبل از ایجاد نطفه فاطمه علیهاالسلام، پیامبرعمار یاسر را نزد خدیجه فرستاد و فرمود به او بگو:

ای خدیجه گمان مبر که کناره گیری من از توست. نه، خداوند به من چنین امر فرموده است. گمانی جز خیر مبر و بدان، خداوند هر روز چندین بار به ملائکه اش به تو مباهات و فخر می‌کند.

خدیجه علیهاسلام در هنگام زایمان فاطمه علیهاسلام تنها بود و زن های مکه و قریش از او کناره گرفته بودند. خدیجه را غم و اندوه فرا گرفته بود که ناگهان چهار زن بلندقامت شبیه زن‌های بنی هاشم وارد اتاقش شدند.
خدیجه ترسید. آنها عرضه داشتند:
محزون مباش ای خدیجه. ما فرستادگان پروردگار توایم. ما خواهران توایم: ساره و آسیه و مریم و صفرا. آمده ایم تا تو را کمک کنیم.
امام صادق
علیه السلام فرمود:
وقتی خدیجه علیهاسلام وفات کرد، فاطمه علیهاسلام به رسول خدا پناه برد. به دور پیامبر می‌چرخید و می‌گفت:«پدر جان، مادر من کجاست؟

جبرئیل علیه السلام نازل شد و عرضه داشت:
ای رسول خدا، پروردگارت امر فرمود به فاطمه سلام برسان و بگو مادرش در خانه ای است از یاقوت و زبرجد که اطاق‌هایش از طلا و ستون‌هایش از یاقوت قرمز ساخته شده و با آسیه و مریم همنشین است
.
طاهر پسر رسول خدا و خدیجه بود که پس از بعثت به دنیا آمد ولی مانند دیگر پسران پیامبر در مکه فوت کرد .

 

ویژگی های برجسته خدیجه

 

برخی ویژگی‌های حضرت خدیجه در متون تاریخی و روایی:

-
برترین ویژگی خدیجه: اولین زن مسلمان بود.
-
یاوری راستین برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود؛ هر گاه رسول خدا از آزار و اذیت مشرکان اندوهناک می شد، خدیجه او را آرامش می‌بخشید، سنگینی مشکلات را از دوش او بر می داشت و آزار مردم را در نظر او آسان می نمود.
 -
خدیجه همراه علی با پیامبر اکرم نماز می‌خواند، در زمانی که هیچ مسلمانی جز آن سه تن در زمین وجود نداشت.
 -
اولین همسر رسول خدا بود و تا او زنده بود، پیامبر همسر دیگری اختیار نکرد.
-
پیامبر پیش از بارداری خدیجه علیه السلام به فاطمه علیهاسلام، برای او پیام فرستاد که: «... خداوند نزد بزرگترین فرشتگان خود، هر روز بارها به تو افتخار می‌کند
 -
به دلیل عفت و پاکدامنی‌اش، او را در دوران جاهلیت، « طاهره » می‌نامیدند.
 -
زنی بود دوراندیش و نیکوکار، شکیبا و صاحب اندیشه.
-
 از شرافت و بزرگی ویژه‌ای برخوردار بود.
-
 از خاندانی گرامی و شریف برخوردار بود.
 -
یکی از زیباترین زنان قریش بود. (برخی سخنان عایشه بیانگر این است که رنگ چهره‌اش به سرخی متمایل بوده است.)
-
 کنیه‌اش « ام هند » بود.

 

حضرت خدیجه اولین زن مسلمان

 

حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام در خطبه معروف خاصعه ( شماره 192) پس از بیان ویژگی های رسول خدا فرمود:« در آن دوران ( ابتدای اسلام )، تنها خانه ای که در آن مسلمان یافت می شد، خانه ای بود که پیامبر و خدیجه و من، که سومی آنها بودم، در آن بودیم. من نور وحی و رسالت را می‌دیدم و بوی پیامبری و نبوت به مشامم می‌خورد

روایات دیگر تاریخی نیز حاکی از این است که خدیجه اولین زنی بود که به پیامبر ایمان آورد و مسلمان شد.
از جمله ابن عباس گفته است:« اولین کسی که به رسول خدا ایمان آورد از مردان، علی علیه السلام بود و از زنان، خدیجه.

 

درود خدا و جبرئیل بر حضرت خدیجه

روزی جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد، سراغ خدیجه را گرفت و به پیامبر گفت:« وقتی خدیجه بازگشت، سلام و درود پروردگارش را به او برسان

و در روایتی دیگر آمده است که جبرئیل بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد و گفت:« سلام پروردگارش را به او برسان و نیز سلام مرا به او ابلاغ فرما. و به او بشارت ده که خانه‌ای آرامش بخش و فرح‌آور در بهشت از طلا (یا مروارید) برای اوست.

 

جایگاه حضرت خدیجه در بهشت

امام صادق علیه السلام می فرماید:
هنگامی که خدیجه از دنیا رفت، فاطمه علیهاسلام به سوی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شتافت و گرد او می‌گشت و می‌گفت:« پدرجان! مادرم کجاست؟»
جبرئیل
فرود آمد و به پیامبر گفت:« خداوند به تو دستور می دهد به فاطمه علیها سلام برسانی و بگویی مادرش در خانه‌ای از مروارید با دیوارهایی از طلا و ستون‌هایی از یاقوت سرخ سکونت یافته است. او در بهشت در کنار مریم و آسیه است
فاطمه علیها سلام با شنیدن این پیام گفت:« به راستی که فقط خداوند، سالم از هر عیب و نقصی است (ان الله هو السلام)، سلام از اوست (منه السلام) و به سوی او باز می گردد (و الیه السلام).»

سلام یکی از نام های خداوند است.

 

ستایش پیامبر اکرم از حضرت خدیجه

روزی پیامبر اکرم در جمع همسران خویش از خدیجه یاد کرد و گریست.
عایشه
گفت:« چرا در سوگ زنی پیر و سرخ‌رو از پیرزنان بنی اسد گریه می‌کنی؟» رسول خدا فرمود:« او مرا تصدیق (به رسالت) می کرد آن گاه که شما تکذیبم می‌کردید، به من ایمان آورد، آن زمان که شما بر من کافر بودید، و برایم فرزند آورد ولی شما نازایید
از آن پس عایشه با یاد کردن از خدیجه، خود را به پیامبر نزدیک می کرد.

و در روایتی دیگر، عایشه می گوید:
هرگاه نزد پیامبر، نام خدیجه برده می شد بسیار او را می‌ستود و برایش استغفار می‌کرد. یک روز صبرم تمام شد و به پیامبر گفتم:« خداوند به جای زنی پیر و سالخورده (خدیجه)، زن جوانی به تو عطا کرده است
رسول خدا خشمناک شد.
من از حرف خود پشیمان شدم و پیش خود گفتمخداوندا اگر غضب پیامبر را فرو بنشانی، هیچ گاه نام خدیجه را به بدی نخواهم برد
رسول خدا فرمود:« چگونه درباره خدیجه چنین می‌گویی در حالی که، سوگند به خدا، او به من ایمان آورد، آن گاه که مردم به من کافر بودند، به من پناه داد، آن زمان که مردم من را از خود راندند. مرا تصدیق کرد، آن هنگام که دیگران تکذیبم کردند و فرزندانی برای من آورد، ولی شما از این نعمت محروم هستید
از آن پس، پیامبر تا یک ماه، صبحگاهان و شبانگاهان، از خدیجه یاد می کرد و فضائل او را بازگو می‌فرمود.

 

حضرت خدیجه در مرگ فرزندش

خدیجه در مرگ کودک شیرخوار خود، قاسم، می‌گریست و می‌گفت:« سینه‌هایم پر از شیر شده است. در سوگ کودکم گریه می‌کنم
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم
به او فرمود:« ای خدیجه! آیا دوست نداری روز قیامت وقتی به دروازه بهشت نزدیک شوی، ببینی که فرزندت آنجا ایستاده و آمده دستت را بگیرد و وارد بهشت کند و در بهترین جاهای آن جایت دهد؟ خداوند، کریم‌تر از آن است که میوه دل مؤمنی (فرزندش) را از او بگیرد و سپس او را زجر و عذاب دهد.

مرگ حضرت خدیجه

حضرت خدیجه در سال دهم بعثت در ماه رمضان در سن 65 سالگی از دنیا رفت.
ابوطالب
، عموی وفادار و باایمان پیامبر نیز در همین سال در گذشت و این دو مصیبت بر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بسیار سنگین و تلخ بود.
(
برخی مورخان نوشته اند خدیجه سه روز پس از مرگ ابوطالب در گذشت.)
پیامبر اکرم خدیجه را در محلی به نام حجون به خاک سپرد.

 

رفتار پیامبر با دوستان خدیجه

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به دلیل علاقه‌ای که به همسر با وفای خود، حضرت خدیجه، داشت، به دوستان و نزدیکان او نیز احترام می‌گذاشت.
در این باره به چند روایت تاریخی توجه کنید:

روزی زنی پیر و از کار افتاده نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم رفت. رسول خدا با او مهربانی کرد و با ملاطفت ویژه ای از او پذیرایی فرمود. پس از رفتن او، عایشه پرسید:« او چه کسی بود که این چنین با او رفتار کردی؟»
پیامبر فرمود:« این زن در زمان حیات خدیجه، با او رفت و آمد داشت و پیمان دوستی بسته بود. و خوش پیمانی از نشانه‌های ایمان است

عایشه می گوید:
روزی هاله، خواهر خدیجه، از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم اجازه ورود خواست. همین که رسول خدا صدای او را شنید، به یاد خدیجه افتاد و رنگ از رخسارش پرید. بعد فرمود:« آه خدایا، هاله آمده

حسانه یکی از دوستان خدیجه بود که پیامبر پس از فوت خدیجه، گاه گاه به او سر می‌زد و احوال او را جویا می شد. گاهی که هدیه ای به پیامبر داده می‌شد، می‌فرمود: بخشی از آن را برای فلانی ببرید. او دوست خدیجه بود.

 

خاندان حضرت خدیجه

سلسله نسب حضرت خدیجه علیهاسلام چنین است:
دختر خویلد پسر اسد پسر عبدالعزی پسر قصی بن کلاب پسر قره پسر کعب بن لوی پسر غالب ابن فهر.
مادر خدیجه فاطمه دختر زائده بود و زائده فرزند اصمّ پسر رواحة پسر حجر پسر عبد پسر معین پسر عامر پسر لؤی پسر غالب پسر فهر.
خدیجه از طایفه بزرگ قریش و از تیره اسد بود.

برای کسب درآمد از طریق اینترنت بدون سرمایه اینجا کلیک کنید

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :