مقاله وتحقیق
جدیدترین مقالات در مورد علوم مختلف

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

> آموزش برق خودرو

> آموزش مكانيك پژو 405

> راهنمای پرورش زنبور عسل

> آموزش زبان انگليسي در خواب

> آموزش پرورش قارچ

> آموزش ساخت جعبه كادويي

> مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون

> آموزش سفره آرايي و ميوه آرايي

> قلم قاری قرآن

> مجموعه آموزشی تعمیرات لپ تاپ

> آموزش شغل پرسود پرورش شترمرغ

کسب درآمد از طریق اینترنت از هفت راه متفاوت بدون نیاز به تجربه وتخصص
نویسنده: امیر - ۱۳٩٠/٢/۸

مغز انسان حدود یکصد میلیارد سلول عصبی دارد که وظیفه پردازش و ذخیره کردن اطلاعات را بعهده دارند (نام این سلولها نورون-Neuron است و فقط 10 درصد حجم مغز را تشکیل می دهند). این 100 میلیارد سلول مثل 100 میلیارد CPU هستند که هر کدامشان به چندهزار CPU مجاور مثل شبکه متصل شده اند.


. این مجموعه را میشود با شبکه ای از کامپیوترهای متصل به اینترنت مقایسه کرد مننها تفاوت در اینست که کامپیوتری که ما با آن کار میکنیم هم خیلی سریعتراست و هم حجم حافظه بیشتری دارد (مقایسه هر سلول با مثلاً یک CPU پنتیوم). علاوه بر این، سلولهای مغز ما در انجام کارهای مختلف هماهنگ با هم و در جهت یک هدف مشخص فعالیت میکنند ولی کامپیوترهایی که من و شما و دیگران به اینترنت وصل کرده ایم هر کدام برای خودشان بصورت مستقل کار میکنند و نه در جهت هدف مشترکی. در نتیجه با اینکه تک تک سلولهای مغز ما از هر کدام از این کامپیوترها ضعیفتر هستند ولی در مجموع پردازش موازی اطلاعات را به نحو بسیار قویتری انجام میدهند. خیلیها معتقند که تنها یک شبکه موازی از کامپیوترها قابلیت اینرا خواهد داشت که عملکرد مغز انسان را شبیه سازی کند ولی این امکان نیز وجود دارد که سرعت پردازش اطلاعات در کامپیوترها روزی آنقدر زیاد شود که در عمل بتواند همه کارهایی که مغز انسان بصورت موازی انجام میدهد را بصورت سریال انجام دهد و از نظر سرعت هم کم نیاورد. بعنوان مثال، برنامه شطرنج بازی که کاسپاروف قهرمان جهان را شکست داد تقریباً بیشتر حالات ممکن بازی را در هر مرحله بصورت فوق العاده سریع محاسبه میکرد در حالیکه مغز شطرنج باز از استراتژی استفاده میکند و دنبال تمام حالتها نمیرود چون خیلی از آنها اساساً بی ارزش هستند. استفاده از این استراتژی کمتر وقت شطرنج بازرا میگیرد ولی در مقابل، کامپیوتر چون سرعت پردازشش خیلی زیاد شده، میتواند این اضافه کاری انجام محاسبات بیشتر را براحتی جبران کند و در آخر شاید حتی وقت اضافه هم بیاورد.

 

اگر بخواهیم یک روبات درست کنیم که مغز آن مثل مغز آدم کار کند نمیتوانیم 100 میلیارد CPU در آن بگذاریم. ما کارهایی مثل دیدن، شنیدن، لمس کردن، فکر کردن و غیره را میتوانیم همزمان انجام دهیم چون سلولهای مغزمان بصورت موازی کار میکنند و هر کدام وظیفه خاصی دارند. ولی در انجام همین وظیفه ها نیز مغز ما سرعت نامحدود ندارد. همینجا است که یک پردازش گر خیلی سریع خواهد توانست این کارها را به نوبت انجام دهد و در مجموع سرعتی مانند انسان از خود نشان دهد. مثلاً اول ببیند بعد بشنود بعد بو کند و غیره و تمام اینکارها را در کسری از ثانیه تمام کند. نتیجه کاراز نظر زمانی درست مثل همان کارهایی خواهد بود که مغز انسان بصورت موازی انجام میدهد.

 

شناسایی محل ذخیره سازی اطلاعات در مغز

 

محققان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا شبکه ای را در بخش جلویی مغز شناسایی کرده اند که با ذخیره سازی شناختی مرتبط است و این فرآیندی است که به اشخاص امکان می دهد با وجود کاهش عملکرد مغزی به واسطه افزایش سن یا بیماری آلزایمر، عملکرد و کارکرد مغز خود را حفظ کنند.


همین مساله می تواند ثابت کند که چرا فعالیت های شناختی و ذهنی همانند آموختن و داوطلب شدن باعث ورزش و تمرین مغز شده و در برابر زوال مغزی و بیماری آلزایمر ایمنی می آورد.

 

 

شباهت مغز انسان به رایانه

 

با استفاده از یافته جدید مشخص می شود فعالیت شناختی و تفکر در مغز به چه شکل انجام می گیرد.

 

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران، از واحد مرکزی خبر، در رایانه با استفاده از وضعیت های روشن و خاموش حالت هایی ایجاد می شود که رایانه آنها را شناسایی و تبدیل به اطلاعات مورد نظر می کند.

 

به گفته محققان سلول های عصبی که در قشر پیشانی مغز قرار دارند در دو حالت فعال و غیر فعال و به عبارت دیگر خاموش و روشن قراردارند که از این نظر بسیار شبیه رایانه ها عمل می کنند.

 

به طور کلی مغز مانند شبکه ای از ارتباط جمعی عمل می کند تا یک رایانه و سلول های عصبی ضمن برقراری ارتباط با یکدیگر امکان خلق حافظه و یادگیری را دارند.

 

بخش قشری پیشانی مغز در فعالیت های عالی نظیر تصمیم گیری نقش دارد و ارتباط آن با فعالیت های مختلف عالی مغز شناخته شده است.

 

به گفته دانشمندان درصورتی که اطلاعات بیشتری درباره شیوه فعالیت مغز به دست آید برخی از فرایندهای مهم مغزی مانند هوش و تفکر و اختلالات مربوط به آنها با دقت بیشتری بررسی می شود.

 

بسیاری از بیماری های مغزی و به ویژه بیماری هایی که ریشه در اختلالات رفتاری دارند بر اثر اشکال در انتقال پیام بین بخشهای مختلف مغز به وجود می آیند .

 

مغز چگونه اطلاعات را ذخیره مى کند

 

اطلاعات در بخش هاى گوناگون حافظه شما ذخیره مى شود. اطلاعات ذخیره شده در حافظه کوتاه مدت مى تواند مثلاً شامل نام شخصى باشد که لحظاتى قبل وى را ملاقات کردید. اطلاعات ذخیره شده در حافظه اخیر نام آن چیز هایى است که مثلاً امروز صبح هنگام صبحانه صرف کردید. اطلاعات ذخیره شده در حافظه دور شامل اطلاعاتى است که از سال ها قبل در حافظه تان باقى مانده، مثلاً خاطرات دوران کودکى.

کسب درآمد از اینترنت بدون نیاز به سرمایه وتخصص

در ازای هر کلیک 100 ریال دریافت کنید

هفت راه متفاوت برای کسب درآمد از طریق اینترنت

درآمد ماهیانه 300 هزار تومان از اینترنت فقط با روزی یک ساعت کار

 

 

 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :