مقاله وتحقیق
جدیدترین مقالات در مورد علوم مختلف

> سریال خارق العاده آموزش زبان extra

> آموزش برق خودرو

> آموزش مكانيك پژو 405

> راهنمای پرورش زنبور عسل

> آموزش زبان انگليسي در خواب

> آموزش پرورش قارچ

> آموزش ساخت جعبه كادويي

> مجموعه آموزشی پرورش بوقلمون

> آموزش سفره آرايي و ميوه آرايي

> قلم قاری قرآن

> مجموعه آموزشی تعمیرات لپ تاپ

> آموزش شغل پرسود پرورش شترمرغ

کسب درآمد از طریق اینترنت از هفت راه متفاوت بدون نیاز به تجربه وتخصص
نویسنده: امیر - ۱۳٩٠/۱/۱٩

خانواده کانون عشق و محبتی است که در آن زمینه رشد و تعالی انسان فراهم می شود و بنایی است که زوجین، دو رکن اساسی آن را تشکیل می دهند تا به فرموده پروردگار، بدین وسیله به آرامش و آسایش برسند.

نهاد خانواده، جامعه نسبتا کوچکی را تشکیل می دهد که هر یک از اعضای آن به نحوی بر دیگری تأثیر می گذارد. در چنین تأثیر متقابلی، مجموعه ای از اعتقادات، آداب، رسوم و ارزشهای اخلاقی، عاطفی و اجتماعی شکل می گیرد. رشد کودکان در این نهاد نیز بیشتر متأثر از همین ارزش گذاری ها و گرایشهای اخلاقی، عاطفی و اجتماعی است. از این رو خانواده به عنوان یکی از عوامل مؤثر در رشد، در ردیف سایر عوامل به شمار می رود.


روابط کودک و والدین و سایر اعضای خانواده، چون شبکیه و نظامی در هم پیچیده است که افراد آن در کنش متقابل با یکدیگرند. محله، مدرسه، خرده فرهنگ و فرهنگ گسترده تری که  کودک در آن به سر می برد ، در تجارب، گرایش ها و ارزش گذاریهای آنها و نیز در میزان آزادی که والدین به آنها می دهند تأثیر می گذارند.

 

مسؤولیت پدر و مادر در تربیت فرزند

قال‏علیه السلام: حق الولد علی الوالد ان یحسن اسمه ویحسن ادبه ویعلمه القرآن‏» 

حق فرزند بر پدر این است که نام نیک برایش انتخاب کند و او را خوب تربیت نموده و به اوقرآن یاد دهد.

تاثیر «اسم‏» در شخصیت افراد: «ان یحسن اسمه‏»

یکی از عوامل مهمی که در شکل‏گیری شخصیت افراد مؤثر است، «نام‏» آنهاست.نامگذاری و انتخاب نام شخصی، اظهار محبت و بزرگداشت و وابستگی به صاحب‏اصلی آن نام است.

شخصی به امام صادق‏علیه السلام عرضه داشت: جانم به فدایت، ما اسامی شما وپدران شما را بر فرزندانمان می‏گذاریم، آیا این کار برای ما سودمند هست؟ امام‏در جواب فرمودند:

بله به خدا سوگند! و آیا دین غیر از حب و دوست داشتن ما اهل بیت است؟ خداوند می‏فرماید:(ای رسول ما بگو) اگر خدا را دوست می‏دارید، مرا پیروی کنید که خدا شما را دوست دارد و گناه‏شما را ببخشد.

انتخاب اسم برای فرزندان نشانگر فرهنگ و تمدن جامعه است. شخصی ازامام‏رضاعلیه السلام سؤال کرد از این که چرا اعراب روی فرزندانشان اسامی حیوانات درنده‏می‏گذاشتند (مانند: کلب، نمر وفهد)؟ امام در جواب فرمودند:

چون مردم عرب اهل جنگ و نزاع بودند، با گذاشتن اسم‏های جنگی روی فرزندانشان دردشمن ایجاد ترس می‏کردند; و بردگان خود را فرح، مبارک، میمون و امثال اینها نامگذاری‏می‏کردند، تا بدین وسیله از نام آنها تبرک جویند.

پیغمبر اکرم‏صلی الله علیه وآله در اهمیت نقش پدر و مادر در تربیت فرزند می‏فرمایند:

کل مولود یولد علی الفطرة حتی یکون ابواه یهودانه وینصرانه ویمجسانه;

هر نوزادی بر فطرت الهی و توحید متولد می‏شود و والدین او هستند که او را یهودی، نصرانی‏یا مجوس می‏کنند.

انسان با فطرت توحید و خداپرستی و حق‏جویی آفریده شده است، این پدر ومادرند که می‏توانند فطرت الهی و توحیدی کودک خود را شکوفا سازند یا روی آن‏پرده‏های ضخیم جهل و نادانی و گمراهی بیفکنند.

امام سجادعلیه السلام در اهمیت مسؤولیت والدین در تربیت فرزند می‏فرمایند:

واما حق ولدک فتعلم انه منک ومضاف الیک فی عاجل الدنیا بخیره وشره وانک مسؤول عماولیته من حسن الادب والدلالة علی ربه والمعونة علی طاعته فیک وفی نفسه فمثاب علی ذلک‏ومعاقب فاعمل فی امره عمل المتزین بحسن اثره علیه فی عاجل الدنیا المعذر الی ربه فیما بینک‏وبینه بحسن القیام والاخذ له منه

اما حق فرزندت، بدان که او از توست و خیر وشرش در دنیا به تو خواهد رسید و منسوب به تومی‏شود و تو مسؤول هستی در قبال وظایفی که بر عهده توست از حسن ادب و هدایت و راهنمایی‏به سوی پروردگارش، و او را یاری کنی در اطاعت پروردگار. اگر وظایف خود را به خوبی به انجام‏رساندی به تو ثواب می‏رسد و در غیر این صورت عقاب خواهی شد; پس به خوبی وظیفه تربیت راانجام بده، مانند کسی که در همین دنیا آثار نیک کارهای فرزندش به او می‏رسد و مانند کسی که‏درمقابل خداوند عذر داشته باشد، یعنی هیچ گونه کوتاهی در امر تربیت فرزند روا مدار.

از رسول اکرم‏صلی الله علیه وآله روایت‏شده که فرمودند:

رحم الله عبدا اعان ولده علی بر بالاحسان الیه والتالف له وتعلیمه وتادیبه

خدا بیامرزد بنده‏ای را که فرزندش را به کارهای خوب وا می‏دارد و با او مهربان است و در صددآموزش و پرورش اوست.

مسؤولیت پدر در تعلیم فرزند: ویعلمه القرآن

از نظر اسلام، پدر مسؤولیت‏سنگینی در یاد دادن علوم دینی و سایر دانش‏هایی که‏برای زندگی فرزندش لازم است دارد. آموزش قرآن و احکام و علوم اهل بیت: وخواندن و نوشتن و یادگیری حرفه‏های لازم برای اداره زندگی از کارهایی است که‏پدر باید برای فرزندش انجام دهد و در ایفای این مسؤولیت مهم باید خودش‏متصدی آموزش شود یا برای فرزندش معلم شایسته انتخاب نماید.

در اهمیت آموزش به کودکان و نونهالان پیغمبر اکرم‏صلی الله علیه وآله فرموده‏اند:

ان المعلم اذا قال للصبی بسم الله کتبت له وللصبی ولوالدیه براءة من النار;

همانا زمانی که معلم به کودک، بسم الله‏یاد دهد، برای او و کودک و پدر و مادرش آزادی از جهنم‏نوشته می‏شود.

امام صادق‏علیه السلام می‏فرمایند:

قال رسول الله‏صلی الله علیه وآله: من قبل ولده کتب الله له حسنة ومن فرحه فرحه الله یوم القیامة ومن‏علمه القرآن دعی بالابوین فکسیا حلتین تضی‏ء من نورهما وجوه اهل الجنة

پیامبر اکرم‏صلی الله علیه وآله فرمودند: کسی که فرزندش را ببوسد، خدای تعالی برای او حسنه می‏نویسد وکسی که فرزند را شاد کند، روز قیامت او را شاد می‏گرداند و کسی که به فرزندش قرآن یاد دهد، برپدر و مادرش حله‏هایی از نور می‏پوشانند که چهره‏های بهشتیان از آن نورانی می‏گردد.

در لزوم آموزش قرآن و احکام حلال و حرام به فرزند می‏فرمایند:

الغلام یلعب سبع سنین ویتعلم الکتاب سبع سنین ویتعلم الحلال والحرام سبع سنین

کودک تا هفت‏سال بازی می‏کند، پس از آن هفت‏سال به او نوشتن و پس از آن قرآن‏و احکام‏آموزش بدهید.

در همین زمینه از پیغمبر اکرم‏صلی الله علیه وآله روایت‏شده که فرمودند:

ویل لاطفال آخر الزمان من آبائهم. فقیل من آبائهم المشرکین؟ فقال: لا من آبائهم المؤمنین‏لایعلمونهم شیئا من الفرائض واذا تعلموا اولادهم منعوهم ورضوا عنهم بعرض یسیر من الدنیا فانامنهم برئ وهم منی براء

وای بر فرزندان آخر الزمان از دست پدرانشان. سؤال شد از پدران مشرک آنها؟ فرمودند: نه، ازپدران مؤمن آنها که به آنها واجبات و حلال و حرام دین را نمی‏آموزند و از یادگیری آنها جلوگیری‏می‏کنند و تنها به کامیابی‏های دنیوی آنها راضی‏اند; من از آنها بیزارم و آنها از من.

از حقوق فرزند بر پدر این است که پدر باید به فرزندش نوشتن بیاموزد:

قال رسول الله‏صلی الله علیه وآله: من حق الولد علی والده ثلاثة: یحسن اسمه ویعلمه الکتابة ویزوجه اذابلغ

از حقوقی که فرزند بر پدر دارد سه چیز است: 1. نام خوب برایش انتخاب کند; 2. نوشتن به اویاد دهد; 3. هنگامی که به سن بلوغ رسید برایش همسر بگیرد.

از جمله چیزهایی که پدر باید به فرزندش آموزش دهد، تیراندازی و شناست.

قال امیرالمؤمنین‏علیه السلام: قال رسول الله‏صلی الله علیه وآله: علموا اولادکم السباحة والرمایة

پیغمبر اکرم‏صلی الله علیه وآله فرمودند: به فرزندانتان شنا و تیراندازی یاد دهید.

کسب درآمد از اینترنت بدون نیاز به سرمایه وتخصص

در ازای هر کلیک 100 ریال دریافت کنید

هفت راه متفاوت برای کسب درآمد از طریق اینترنت

درآمد ماهیانه 300 هزار تومان از اینترنت فقط با روزی یک ساعت کار

 

 

 

نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :